360 WebCMS - News
Category: News

Dakota Wesleyan awards 206 diplomas at commencement

Friday, May 9, 2014



The Dakota Wesleyan University awarded 206 degrees on May 3 during Commencement services at the Corn Palace.

Dr. Terry Grindstaff, a 1999 graduate of DWU and this year’s Commencement speaker, shared with students the importance of taking advantage of opportunities and always being ready for them, for they are often unexpected.

Grindstaff, of Omaha, Neb., is an assistant professor at the School of Pharmacy and Health Professions at Creighton University, Omaha, Neb. He told students that preparation and goal-setting are the best tools for success.

An Honorary Doctor of Humane Letters was awarded posthumously to Ann Mitchell, accepted by her husband, Dr. Dave Mitchell, and their daughters, Patti Duffy, Fort Pierre, and Nancy Mitchell, Philadelphia. Dr. John Husmann, associate professor of history at DWU, was awarded the prestigious Clarke Award for Teaching Excellence by Steve Clarke and his sister Megan Luther on behalf of the Clarke family.

To view all the graduation galleries, click here.

The following is a list of degree recipients:

Master of Arts in Education degrees:

 

Baltic – Nancy Brekke, education with history emphasis

Chamberlain – Carissa VanderLey, education with history emphasis

Crooks – Andrew Johnson, education with history emphasis

Dell Rapids – Jason Fersdahl, education with history emphasis; Drew Gillogly, educational policy and administration

Estelline – Alex Foster, educational policy and administration

Faith – Deanna Fischbach, education with history emphasis

Huron – Jerica Gamber, education with history emphasis; Candice Klipfel, education with history emphasis

Ipswich – Angela Kulesa, education with history emphasis

Isabel – Prairie Grate, education with history emphasis

Lemmon – Tim Pelkofer, education with history emphasis

Mitchell – Cindy Kiner, educational policy and administration; Seth Mernaugh, education with history emphasis; Stephen Morgan, education with history emphasis; Adam Schorzmann, educational policy and administration

Rapid City – Rebecca Baker, education with history emphasis; Eric Elder, education with history emphasis; Tracy Freidel, education with history emphasis; Jeannine Gibson, education with history emphasis

Salem – William Walker, secondary education certification and degree

Sioux Falls – Erica Bell, education with history emphasis; Brant Deutsch, education with history emphasis; Jared Fredenburg, education with history emphasis; Sylvia Gill, education with history emphasis; Lisa Griebel, education with history emphasis; Kristie Haffner, education with history emphasis; Tamra Huffman, education with history emphasis; Robyn Ventura, education with history emphasis

Springfield – Christopher Gubbrud, education with history emphasis

Tea – Jenae Ruesink-Cross, education with history emphasis

Viborg – Jamie Healy, education with history emphasis

Yankton – John Notheis, education with history emphasis

 

Other states

Illinois

Oak Lawn – Kevin Kelly, educational policy and administration

 

Minnesota

East Grand Forks – Michael Lukkason, educational policy and administration

 

Nebraska

Lincoln – Rene Cardona, educational policy and administration

North Platte – Jacob Brandl, educational policy and administration

 

Wyoming

Casper – Paul McVey, education with history emphasis

 

***************

Master of Business Administration-Strategic Leadership degree:

Mitchell – Traci Loecker

Onida– Elizabeth Lamb

Rapid City – Kasha Roberts

Tripp – Fredel Thomas; Angela Van Pelt

 

***************

Bachelor of Arts degrees (names followed by *** indicates Summa Cum Laude, ** Magna Cum Laude; and * Cum Laude):

 

Aberdeen – Austin Hieb, communication; Tyler Severson, history education

Alexandria – Amanda Hart*, sports management and English

Bison – Preston Liebelt, sport, exercise and wellness

Chamberlain – Kelli Swenson***, leadership and public service and business administration; Tina Lein***, elementary education and special education

Elk Point – Nicholas Hutcheson*, elementary education

Ethan – Shelby Andersen**, elementary education; Matthew Tuttle, elementary education

Freeman – Joshua Korn, business administration

Harrisburg – Autumn Krueger, religion and philosophy

Huron – Eloisa Hernandez, digital media and design; Christopher Sterrett, wildlife management; Eric Witte, sport, exercise and wellness

Kimball – Jordyn Heath, elementary education; Natalie Munger*, graphic design

Lake Andes – Sarah Garcia, biology

Lennox – Bret LaCroix, history

Martin – Shawna Evans, human services

Mitchell – Zachary Ciavarella*, mathematics; Elizabeth Cope, human services; Andreau-Joseph Miller, history; Whitney Morgan, accounting; Joseph Nagel, English; Amee Patel, human services; Vicky Schaefer, behavioral science; Theresa Wheeler, human services

Mount Vernon – Amanda Dixon, psychology and history; Kendra Thomas, human services

Parker – Cody Duerksen, business administration

Pierre – Austin Munyon, wildlife management; Linsey Peterson*, sport, exercise and wellness

Plankinton – Erica Fett, psychology; Chase Kristensen*, leadership and public service; Elizabeth Morrison, music; Ashley Tipton, elementary education

Platte – Emily Olsen**, business administration; Joseph Selvig, history; Kayla Summerville***, human services and criminal justice

Presho – Skyler Eriksen**, elementary education

Rapid City – Amanda Burton***, individualized major and criminal justice; Eric Moller, criminal justice; Nickolas Sterling, business administration;

Sioux Falls – Jennica Berry, sports management; Derek Carlson, entrepreneurial leadership; Derrick Dunn, sports management; Eric Fjerestad, general education; Megan Hazelrigg, human services; Ross Leonhardt, sports management; Anthony Muilenburg, business administration

Spearfish – Drew Joachim, sport, exercise and wellness

Wagner – Mitchel Breen, communication; Talia Peters*, elementary education

Watertown – Kayla Leininger***; elementary education; Trent Robbins***, mathematics and business administration

Wessington Springs – Jordan Von Eye, criminal justice

Winner – Kyle Higgins, sports management

Yankton – Valerie Hummel*, religion and philosophy and psychology

 

Other states

Arizona

Glendale – Daniel Maman**, sport, exercise and wellness

 

California

Lakewood – Richard Rios, human services

Moss Beach – Cody Silveria, history

 

Colorado

Brighton – Tiffany Sharp*, biology

Grand Junction – Heather Banister, sports management

Loveland – Breanna Clark***, business administration and leadership and public service

 

Florida

Miami – Alexis Moore, communication

 

Georgia

Canton – Benjamin Hatcher, business administration

 

Illinois

Chicago – Shekela Qualres, human services

Chicago Heights – Carde' Pennington, sports management

 

Iowa

Sioux City – James O’Halloran*, criminal justice

 

Kansas

Lawrence – Jamar Reese, individualized sport administration

 

Michigan

Inkster – Michael Lee, sports management

 

Minnesota

Adrian – Shea Klooster, criminal justice

Faribault – Christen Hildebrandt***, history education

Milan – Micaela Erickson*, business administration

Mountain Iron – Nicholas Pecha, sports management

Oakdale – Tobias Kaplan, sport, exercise and wellness

Pipestone – Chane Amdahl, Christian leadership and history

Reading – Emily Ruml, elementary education and special education

 

Montana

Billings – Dalton Smith, sport, exercise and wellness

 

Nebraska

Bladen – Caitlin Bruckman**, elementary education and special education

Fremont – Aaron Cox, criminal justice

Lincoln – Travis Johnson, business administration

 

Texas

Irving – Carlos Mora, history and psychology

 

Wyoming

Casper – Sterling Dockweiler**, history education

 

Other countries

Canada

Manitoba

Winnipeg – Jillian Dickson, psychology

 

*************

Bachelor of Fine Arts degrees (names followed by *** indicates Summa Cum Laude, ** Magna Cum Laude; and * Cum Laude):

Corsica – Megan Reimnitz**, theatre

 

*************

 

Bachelor of Science degrees (names followed by *** indicates Summa Cum Laude, ** Magna Cum Laude; and * Cum Laude):

 

Alexandria – Lindsey Kayser, nursing

Britton – Kyle Hoisington, wildlife management

Clear Lake – Eric Lundberg*, athletic training

Corsica – Angela Cleveland, nursing

Edgemont – Elizabeth Humiston*, athletic training

Emery – Heidi Berg*, nursing

Geddes – Shelby Steele**, biology

Hill City – Pamela Getman***, accounting

Iroquois – Leah Wienbar, biology

Lesterville – Ashley Fischer, nursing

Mitchell – Tiffany Hogen, nursing; Emily Mizrahi, nursing; Nancy Mutziger**, accounting; Taylor Piper, athletic training; Jordan Reiner*, athletic training; Debra Teger, biology education

Murdo – Carson Moore, accounting

Parkston – Samantha Mogck, nursing

Pierre – Tyler Sarringar***, athletic training

Sioux Falls – Myranda Blunt, nursing; Kimberly Johnson, nursing

Stickney – Stephanie Teel***, biology education

Sturgis – Alexandra Kuehler**, biology

Tulare – Aimee Lenocker, biology education

Wessington – Paige Mehling, athletic training

Woonsocket – Jedd Schlicht, biology

 

Other states

Kansas

Kansas City – Erika Carpenter, biology

Lindsborg – Ian Lackey, athletic training

 

Minnesota

Mora – Rachel Eberhart, nursing

 

*************

Associate of Arts degree:

Huron – Rebecca Fischer Sipple, criminal justice

 

*************

Associate of Science degree in nursing (names followed by * indicates graduating with honors):

 

Baltic – Michelle Arends

Brandon – Michelle Olson

Canton – Kelsey Olson

Dell Rapids – Michelle Pierce; Megan Witte

Dimock – Brooke McBrayer

Harrisburg – Rosalee Renken

Huron – Alexis Fiorini*; Ashley Kingdon; Jay Larson; Lindsey McCaskell; Kristine McGirr; Angela Mott; Miranda Olson; Kristin Pratt*

Iroquoise – April Leichtenberg

Kennebec – Danielle Anderson*

Lake Andes – Jenna Winckler

Letcher – Lora VanOverschelde

Mitchell – Kristin Gebel; Zachary Lippert*; Molly Neugebauer; Jenna Schmaltz; Renee Schroeder; Alexis Semmler; Lacey Vittitoe

Mount Vernon – Sara Deinert*

Parkston – Sara Konrad

Redfield – Trenice Pehrson*

Reliance – Nicole Schindler

Sioux Falls – James Dietz; Megan Hatwan; Kristin Hendrickson*; Dana Mutschelknaus; Rosa Nordstrom; Kassi Sether; Patrick Verley*

Warner – Briana Jung*

Wentworth – Sarah Johnson

White Lake – Audrey Chapman

Wolsey – Ashley Styer

Woonsocket – Maria De La Rosa*

 

Other states:

California

Lancaster – Kathryn Anderus

 

Illinois

Rock Island – Holly Lunde

 

Minnesota

Luverne – Jessica Behr; Sara Vorderbruggen

Pipestone – Jessica Meyer

 


CategoriesNews,

Employees honored, retirees recognized at DWU breakfast

Thursday, May 8, 2014

Dakota Wesleyan University took time Thursday to honor and recognize employees for their years of service, their credit to the university and to say farewell to those moving on to the next phase in their lives.

During the employee recognition breakfast, DWU awarded Professional Excellence Awards for spring; the winners are Karen Knoell, university registrar, and Dan Miller, associate professor of communication and theatre director.

Knoell, winner of the Professional Excellence Award for staff, was described in her nomination letter as dedicated and dependable, willing to work extended hours and volunteer for committees.

“She is very much respected by faculty and staff which is so important to holding the role she does,” states the nomination. “Karen is thoughtful, detailed, and prompt in her work.  She allows the academic registration process to flow smoothly, with solid planning and wonderful problem-solving abilities.”

Knoell has also taken on the responsibility as co-chairman of the program prioritization committee on campus, which includes reading and assessing reports from every program and department on campus.

“Weekly meetings and nightly reading have become the norm for her this year as she remains dedicated to meaningful outcomes of the process. It takes a dedicated, respected and unbiased approach to carry out such a charge.  She has put in many hours to ultimately help the university’s mission.”

Miller, winner of the Professional Excellence Award for faculty, has brought musical theatre back to campus with huge productions like “Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat” and this year’s “Les Miserables.” In fact, for “Les Mis,” Miller dedicated his entire spring break to building the set in the Sherman Center, with the help of several students. He is also responsible for creating a Bachelor of Fine Arts program, making DWU the only private school in the state to offer a B.F.A.

“Dan has cultivated a loyal and able cadre of students who do incredible work both on and off the stage,” stated his nomination. “Many of these students, often without being enrolled for credit, are involved in multiple productions over their careers, showing incredible growth, and demonstrating amazing dedication and a willingness to sacrifice by fulfilling multiple duties, often in the more unsung aspects of theatre.

“Even for students who are not majors, theatre provides students with incredibly valuable experiences in taking personal risks, gaining confidence and leadership skills, appreciating the value of being part of a larger team with well-defined roles in which you must learn to depend on each other, …  Dan does an excellent job in bringing these aspects to the forefront of students’ minds, and mentoring students both on and off the stage to achieve excellence.” 

Other Professional Excellence Award winners this year were: Monty Bohrer, associate business professor and director business, and Dan Bonte, assistant director of admissions, for the summer term; and Diane Sandhoff, dean of the Donna Starr Christen College of Healthcare, Fitness and Sciences, and Malik Stewart, talent adviser, for the fall term.

The Presidential Award for Outstanding Service was awarded to Leah Rado, sports information director.

“Behind the success of Dakota Wesleyan University this past year have been countless individuals whose commitment to excellence makes the stories of our students possible.  However, few are probably aware of the many hours behind the scenes of one individual.  Well beyond midnight and on most weekends, Leah Rado is writing press releases, figuring the stats sheets, submitting reports to the GPAC – all in an effort to tell the compelling story of accomplishment by not just our athletic teams, but the story of our student athletes,” said DWU President Amy Novak when presenting the award.

Rado balances multiple work duties for the athletic department as well finding time to chaperone three past DWU mission trips in and out of country.

“Today, we recognize Leah Rado as a true servant leader of Wesleyan; why? Because, each and every day, Leah puts everyone else’s story above her own,” Novak said. “Today we recognize her for just that – serving so that others may shine – serving that so others may know the compelling story of DWU athletics, and serving with a level of excellence that is the envy of the GPAC.”

Service Awards

Length of service awards were also presented to the following employees: five years: Mark Halling, assistant professor of education, administrative chair; Curt Hart, athletic director; Carol Lazenby, comptroller; Joan Lubben, assistant professor of math; Terry Lundeen, director of residence life; Mari Olson, public relations specialist; Brian Patrick, assistant professor of biology; Wim Rosendahl, systems administrator and programmer; Mark Steichen, biology instructor; and Jeremy Tosaya, head men’s soccer coach.

The following were recognized for 10 years: Elwin Hohn, McGovern Library custodian; John Husmann, associate history professor; Amy Novak, university president; Cherie Ramsdell, assistant professor of graphic design; and Cara Weise, enrollment services administrative assistant.

The following were recognized for 15 years: Lori Essig, vice president for university relations; Sean Flynn, history professor; and Donna Gerlach, campus nurse.

The following were recognized for 20 years: Missy Herr-Valburg, director of admissions; and Lori Solberg, bookstore manager.

The following were recognized for 25 years: Linda Hofer, day care director; Judy Lehi, circulation, acquisitions supervisor; Tim Mullican, biology professor; and Diane Sandhoff, nursing professor, director of the R.N. program and dean of the Donna Starr Christen College of Healthcare, Fitness and Sciences.

The following employee was recognized for 30 years: Wyonne Kaemingk, nursing A.A. program director.

The following employee was recognized for 35 years: Michael Farney, mathematics professor and department chairman.

Retirements

Two DWU employees announced their retirement, Adele Jacobson and Nancy Sonne.

Jacobson, a professor in the nursing department, has worked for Dakota Wesleyan since 2005. Jacobson retires from the position as administrative chairman of the Arlene Gates Department of Nursing.

Sonne, an assistant professor of nursing at DWU, has worked for the university since 2002.

Kim Mohr, assistant professor of nursing at DWU, worked with Jacobson and Sonne for the past seven years.

“Both of these women have been servants for DWU,” Mohr said when asked to share a memory of her coworkers. “To make a great life, one must think about how you make the most of the time spent ‘in between’; where you were and where you are going. These small details are really what has made both Nancy and Adele great people and coworkers. I so appreciated the personal cards of encouragement and recognition from Adele. I also received many emails and hugs from Nancy of the same sort, since we weren’t on the same campus. They are in service to others, which is truly what we are all about. 

“Adele has been an extremely hardworking, committed leader who led by example and showed her commitment to DWU nursing every day,” Mohr continued. “She has a great way of encouraging others and is committed to excellence every day. Nancy has been a quiet leader in our faculty who I consider to be a mentor and friend, encourager, great team player, and committed to the success of each and every one of her students. She is one of the kindest and most sincere people I know, but also has a balance where she will stay true to her values and speak her opinion when asked. That is why I respect her so much.

“There is a saying that you become great by helping others become great and that is so true with both of these women.” 


Campus pastor Brandon Vetter isn’t retiring, but he is stepping down from his position at DWU this summer to lead the Fusion worship services full time. Vetter, who is a 2003 alumnus of DWU has been at the college since 2006. DWU recognized his service to the campus, to the First United Methodist Church and the community on Thursday as the campus wishes him luck on his next venture.

“Brandon Vetter leaves a remarkable spiritual leadership legacy at DWU,” Novak said. “When he first came, chapel attendance was near 25. Today, worship has grown to nearly 150 students, faculty, and staff and the campus is more deeply involved in regional and international mission work than ever before.

“From planting the new Fusion worship community to supporting global mission trips, from building discipleship programs to invite people to come to know Christ, to introducing Jesus through media, Brandon has witnessed the evangelical spirit of Christ, who said, ‘Go out and make disciples.’ We are grateful for his passion, leadership, energy and the truly remarkable spiritual transformation he brought to our campus.”


CategoriesNews,

Summer hours announced for DWU campus

Wednesday, May 7, 2014

Dakota Wesleyan University will begin observing summer hours on Monday, May 12.

All campus offices will be open from 7:30 a.m. to 4 p.m. Monday through Friday. The McGovern Library will observe the following summer hours: closed weekends; open 8 a.m. to 5 p.m., Monday through Friday, May 5 to Aug. 11. Java City will be closed throughout the month of May and reopen 9:30 a.m. to 12:30 p.m., Monday through Thursday, June 2 through July 31.

DWU will return to regular hours on Aug. 4.


CategoriesNews,

DWU senior receives Bishop Armstrong Peace and Justice Award

Saturday, May 3, 2014

Kelli Swenson, a senior at Dakota Wesleyan University, was named this year’s recipient of the Bishop Armstrong Peace and Justice Award during DWU’s Baccalaureate service Saturday.

Swenson, of Chamberlain, is a double major in business administration and leadership and public service with a concentration in policy communication.

“When one reflects on your extensive involvement in a wide range of activities focused on assisting ‘the least of these,’ the term ‘servant leader’ comes strongly to mind,” DWU President Amy Novak said in Swenson’s citation. “With regard to leadership, your involvements exemplify two important aspects of promoting peace and justice. One is that the capacity to organize is a critical skill in moving others toward a more just and peaceful world. The other is that servant leadership means finding ways to engage others in shared leadership.”

Swenson is the president of Student Senate, a member of the Student Ministry Council, a resident assistant on campus, and a Student Ambassador. She is a four-year member of the dean’s list, a Randall Scholar, 2013 recipient of the Vicki Clarke Memorial Endowed Scholarship, McGovern Center Scholar, and a member of the McGovern Advisory Council. She has organized and volunteered with DWU mission trips to New Orleans, Peru and Mexico, as well as community outreach projects. Kelli interns with DWU’s institutional advancement/alumni relations department.  She was named 2014 Miss Wesleyan on April 25.

The Bishop Armstrong Peace and Justice Award was established by the DWU Board of Trustees in honor of the 12 years Bishop A. James Armstrong served in the Dakotas.  This award is presented each year to students or staff whose life has demonstrated the relationship between religious faith and issues of peace and justice. 


CategoriesNews,

Husmann wins Clarke Award for Teaching Excellence

Saturday, May 3, 2014

Dr. John Husmann was awarded the prestigious Clarke Award for Teaching Excellence on Saturday during Dakota Wesleyan University’s Commencement services.

Husmann, associate professor of history at DWU, joined the faculty in 2004.

“This year’s award recipient was described by students as a demanding and challenging instructor who exemplifies sincere interest in helping students understand the complexities of our world,” said DWU Provost Dr. Rocky VonEye. “Asking questions, connecting the text to current situations, challenging assumptions – each of these are hallmarks of this professor’s teaching.”

Husmann, who has served as the adviser to the campus club Oyate Ho Waste, was also described has a professor who has worked to help the campus community understand and appreciate the cultural diversity of the surrounding region.

“Since his arrival over 10 years ago, Dr. John Husmann’s leadership of the history program led to growth of the major, explicit inclusion of new requirements for history education teachers, and a commitment to helping every student appreciate how the past informs our future,” VonEye said.

Husmann serves as the chairman of the department of history at Dakota Wesleyan University, teaching United States history, South Dakota history, Native American history, American environmental history, British Empire history, and Asian and Latin American history. He has also served on general education and assessment committees at DWU and volunteered at Dakota Discovery Museum and served on its board of directors.

He graduated from Winona State University in 1996 with his Bachelor of Arts degree, and received his Master of Arts degree and Ph.D. from the University of Nebraska-Lincoln in 1998 and 2004.


CategoriesNews,

Sculpture is dedicated on DWU campus in honor of the Mitchells

Saturday, May 3, 2014

Dakota Wesleyan University dedicated a sculpture on Saturday in honor of Dave and Ann Mitchell.

The sculpture, “Beyond Belief,” is located within the McGovern Library and the dedication was made prior to DWU’s Commencement services Saturday. This unique relief features the celestial cycle and world religions, and it celebrates the fact that all humans are interrelated. Funding for the sculpture was secured through gifts from friends, colleagues and former students of the Mitchells.

“Dave and Ann have fostered connections and built relationships over the course of their lives,” said DWU President Amy Novak during the dedication. “Don Messer, former DWU president and the person who invited the Mitchells to Dakota Wesleyan University, said, ‘Committed Christians, they epitomized inclusiveness, social justice, academic excellence, honesty, humility, generosity, environmentalism, ecumenism, and an openness to all people regardless of race, gender, religion, sexual orientation, or nationality.’

“Whether serving food-insecure individuals at the Love Feast, pursuing justice for those without a voice, supporting students in need of financial assistance or encouraging engagement in the political process as a way to cultivate change, the Mitchells have been leaders on our campus and in our community,” Novak continued.

Dave Mitchell has been a professor of business administration and economics at DWU since 1972 and is one of the longest serving professors at the university. Ann Mitchell taught children’s literature at DWU from 1973 to 2001; she passed away in July 2012 after a long battle with cancer.

The Mitchells have always been actively involved in the First United Methodist Church and Love Feast in Mitchell, as well as the Democratic Party.

Novak quoted DWU Trustee Kent Millard, who has known the Mitchells for many years, “We are a better university, Mitchell is a better community, and South Dakota is a better state because of the conscientious leadership of Dave and Ann.  They are compassionate prophets and visionary leaders.” 


CategoriesNews,

DWU names Exemplary Teacher honoree for 2014

Thursday, May 1, 2014

Dakota Wesleyan University recognized one of its professors with the Exemplary Teacher Award Sunday during its Honors Convocation.

Justin Zajic, assistant professor of education at DWU, was the recipient of this year’s Exemplary Teacher Award.

The General Board of Higher Education and Ministry of the United Methodist Church, through the Division of Higher Education in partnership with United Methodist-related institutions, expresses support and appreciation for outstanding teaching. The recipient exemplifies excellence in teaching, civility and concern for students and colleagues. This person also maintains a commitment to value-centered education, and service to students, the institution and the community.

Justin is the teacher who doesn’t know how to say no when asked to assist,” said DWU Provost Dr. Rocky VonEye. “He not only agrees to help but the job is done in record time. He is dedicated to education, concerned about every student and encourages the students to do their best.”


CategoriesNews,

DWU’s fifth annual Service Day not deterred by rain

Tuesday, April 29, 2014



Dakota Wesleyan University had more than 600 people volunteer for its fifth annual Service Day – despite the rain and cold.

Students, staff and faculty gathered Tuesday morning at the Christen Family Athletic Center on campus for a group photo and marching orders. With the rain the night before and constant drizzle Tuesday morning, some groups were called indoors, decreasing the number of blue Service Day T-shirts outside, but that doesn’t mean they didn’t have jobs to do.

Click here to see a photo gallery of the day.

“With the rain, some of our coaches asked to be moved indoors to keep their students healthy, while others are planning to do service projects on a less rainy day,” said Diana Goldammer, director of student life and one of the coordinators for Service Day. “We had 586 DWU people out in the community and working on campus this morning, most of whom were outside picking up trash around the lake, by Wal-Mart, at Dry Run Creek, and the soccer and baseball fields.”

Other locations where DWU teams volunteered include: L.B. Williams, Gertie Belle Rogers and Longfellow elementary schools; the Middle School and Senior High School; Wesley Acres and Avera Brady Health and Rehab; First United Methodist Church; the Abbott House; Dakota Discovery Museum; YWCA; Big Brothers/Big Sisters; Snack Pack Program; Area Community Theatre; and Mitchell Area Safehouse.

Twenty-three DWU members of the golf teams will volunteer at the two Mitchell golf courses later this week, as well.

The total participation for the event was 615, including 29 nursing students and staff from the Huron campus who volunteered on Monday.

“You just never know what to expect in April,” Goldammer laughed. “But honestly I’m proud of the students, because we actually left it up to the individual teams to decide if they wanted to proceed with their outdoor projects in the rain and most of the groups, if they could, still did. Those who didn’t still wanted to work so we tried to find them jobs indoors.”

The Tuesday before graduation was traditionally known as “Reading Day” before 2010, when Dakota Wesleyan established “Service Day.”


CategoriesNews,

DWU students honored at convocation

Monday, April 28, 2014

Many Dakota Wesleyan University students were honored on April 27 at the 2014 Honors Sunday convocation held on campus.

Students were recognized for honors in scholarship and for active participation in a variety of campus clubs or events. In addition, alumni medals were presented to outstanding students in various academic departments.

DWU is a private, liberal arts university associated with the Dakotas Conference of the United Methodist Church. More than 800 students are enrolled in various academic majors.  

Following is a list of students and the awards they received:

Alumni Medals for Scholarship

Accounting – Pamela Getman, Hill City

Biology – Stephanie Teel, Stickney

Business Administration – Kelli Swenson, Chamberlain

Chemistry – Kyle Hoisington, Britton

Criminal Justice – James O’Halloran, Sioux City, Iowa

Dramatics – Brittney Kaufmann, Mitchell

Education – Elementary: Bailey Gummer, Brookings; Secondary: Samantha Sandau, Tripp

Friends of the Middle Border – Christen Hildebrandt, Faribault, Minn.

Graphic Design – Natalie Munger, Kimball

History – Sterling Dockweiler, Casper, Wyo.

Human Services – Kayla Summerville, Platte

Languages – Samantha Sandau, Tripp

Literature – Briana Weiss, Mitchell

Mathematics – Trent Robbins, Watertown

Music – Elizabeth Morrison, Plankinton

Nursing – Mitchell: Zachary Lippert, Mitchell

Huron: Kristin Pratt, Richmond Hill, Ga.

Sioux Falls: Megan Hatwan, Sioux Falls

RN-B.S.: Angela Cleveland, Corsica

Psychology – Jillian Dickson, Winnipeg, Manitoba, Canada

Religion and Philosophy – Valerie Hummel, Yankton

Sociology –  Theresa Wheeler, Mitchell

Sport, Exercise and Wellness – Jordan Reiner, Mitchell

Speech – Breanna Clark, Loveland, Colo.


University Awards – Honors Program

To graduate with honors, students must complete at least three honors courses during their undergraduate career, have a 3.5 cumulative grade point average and present a senior project.

Amanda Burton, Mitchell

Breanna Clark, Loveland Colo.

Alexandra Kuehler, Sturgis

Shelby Steele, Geddes

Leah Wienbar, Iroquois


Jerry M. Trimble Leadership Award

This award is presented annually to a student leader who exhibits academic integrity, ability to grow and change, and for influencing students and colleagues.

Christian Doyle, Jackson, Wyo.


Jennie Orr Memorial Scholarship

In memory of Mrs. S.D. Orr, her husband and children have established the Jennie Orr Memorial Scholarship Fund, which grants a scholarship to an outstanding art student who demonstrates the qualities of the “Four C’s” – character, culture, citizenship and craft.

Bailey Keller, Pierre


Harriet N. Houk Scholarship

Awarded to biology majors who maintain a 3.0 GPA.

Haley Brunke, Scotland

Celeste Beck, Hurley

Travis Moodie, Pierre

Michael Rohde, Colome


George and Eleanor McGovern Student Leadership and Public Service Award

This award is presented to a public service and leadership major or minor who has proven his/her commitment as an activist for the common good through extraordinary acts of leadership and service.

Kelli Swenson, Chamberlain


DWU Future Teachers Organization Service Award

This award is presented to students who have exemplified outstanding service in the field of education, including activities of service to DWU, the community, and area public and private schools.

Bailey Gummer, Brookings

Skyler Heyden, Burke


DWU Marjorie Linton O’Byrne and Laura Linton Scholarships

This scholarship is awarded to students based on service to DWU and area education communities, as well as academic prowess and growth as future teachers.

Kayla Collins, Plankinton

Megan Hart, Mount Vernon

Skyler Heyden, Burke

Kayla Mielitz, Big Stone City

Jenna Miller, Mitchell

Lexy Timm, Yale


Virginia A. Harms Endowed Scholarship in Elementary Education

Scholarship recipients are selected by the education faculty based on scholarship, service, ability and a passion for helping all students learn.

Marissa Tubbs, Mitchell

Kelby Van Wyk, Hawarden, Iowa


Adkins Mathematics Award

This award is given to encourage mathematics students.

Devinne Facile, Sioux Falls


Janet Glenny Farney Memorial Award

This award is given to a student majoring in mathematics who has overcome extraordinary difficulties in order to maintain at least a 3.0 GPA.

Zachary Ciavarella, Mitchell


Elizabeth Graham Colton Prize

This cash prize is awarded to a student whose talent, work and promise in creative writing is worthy of recognition.

Taylor Spence, North Branch, Minn.


Edith Heritage Garrison Memorial Prize in Writing

This is a cash award presented to a student in any field of study whose intellectual curiosity and interest in communicating with others leads to outstanding formal and informal essay writing.

Mareisha Marvin, Mitchell

The Sinfonia Service Award

This award is given to a member of the choir who best represents the characteristics of “Sacrifice or Service” to the music department.

Ryan Antaya, Platte


Warren W. Coxe Sociology Award

Awarded to an outstanding junior of senior sociology major.          

Theresa Wheeler, Mitchell


Mary E. Anderson Freshman Nursing Merit Award

This award is presented to a freshman student in the nursing program who shows scholarship and promise for excellence in nursing.

Lindsay Fredrickson, Mitchell


Irene Grace Wendt Endowed Scholarships

Established in memory of Irene Grace Wendt, this scholarship is given to two nursing students, a freshman and a nontraditional student, selected by the nursing faculty.

Tatyana Brown, Mitchell

Chelsea Raker, Scotland


Ivan and Doris Bartels Endowed Scholarship in Nursing

This scholarship was established for outstanding students studying in the field of nursing.

Jennifer Schelling, Armour


Methodist Hospital Endowed Scholarship

Stephanie DeWaard, Stickney – A.S.

Briana Jung, Warner – B.S.


Mitchell First United Methodist Church/Methodist Hospital Endowed Scholarship

First Place – Abigail Fossum, Canton

Second Place – Caleb Heiberger, Hartford

Third Place – Alex Meyer, Heron Lake, Minn. 


St. Joseph Hospital Endowed Scholarship

Hannah Ford, Vermillion

Travis Moodie, Pierre


Robert E. McWhirter Service Medal

This award is given annual by the athletic training faculty to an athletic training student who excels academically, and has demonstrated service above and beyond the minimal expectations of the academic program and university.

Tyler Sarringar, Pierre


American Association of University Women DWU Scholarship

This award is given to female nontraditional junior students with a GPA of 2.5 or above.  The cash award is set up as a fund at the campus bookstore.

Jordan Adam, Mount Vernon

Lindsay Fredrickson, Mitchell

Chelsey Plamp, Stickney

Hilary Ryan, Wessington Springs


Vicki Clarke Memorial Endowed Scholarship for Leadership and Service

This scholarship is awarded annually to a student who has demonstrated the conviction and ability to model Vicki Clarke’s example of leadership and service.

Joseph Ford, Vermillion

Jared Stearns, Canton


Master Craftsman Award in Theatre

The Master Craftsman Award in Theatre is awarded to graduating seniors of high

academic standing who have supported the university theatre in outstanding

ways as participants and by promoting excellence in the performing arts in the

academic community and the community at large.

Megan Reimnitz, Corsica


Anonymous III Scholarship

Recipients will be commended by the chairman of the department of communications/theatre. Recipients are role models in the classroom and through their use of communication skills, with an emphasis on correct verbal English grammar.

Ann Thury, Parkston


Homer Carhart Prizes in Science

Jordan Adam, Mount Vernon

Hannah Ford, Vermillion


Marv Miller Christian Leadership Award

This award is given to a student who meets the criteria of excellence and distinguished academic achievements in the field of religion and philosophy.

Autumn Krueger, Harrisburg


Kelley Center Student Leadership Awards

The Kelley Center Student Leadership Awards are designed to recognize emerging student leaders. Recipients demonstrate individual commitment to the mission of the Kelley Center, as well as their ability to promote its mission through a leadership role within the DWU Chapter of Students in Free Enterprise.

Katherine Johnson, Mead, Neb.

Brent Matter, Cavour

Lindsey Miller, Letcher

Jared Stearns, Canton


Hughes Grant-in-Aid for Summer Experiences Award

The Hughes Grant-in-Aid for Summer Experiences provides an award of up to $2,000 to a biology or mathematics major to pursue summer field and/or research experiences that are not available at Dakota Wesleyan. 

Megan Johnson, Rapid City

Tiffany Sharp, Brighton, Colo.


Education Learning Through Service Scholars

The elementary, secondary and special education majors in the Learning Through Service independent honors practicum within the education department have demonstrated superior ability in the university classroom and exceptional teaching skill during field experiences. The students are approved by education department faculty and placed in a classroom with a master teacher/mentor; they write their own course objectives designed to connect coursework with academic inquiry and apply theory to classroom practice while providing service to the community. Eligible students may apply to participate in this experience for up to three semesters.

Lindsey Corrin, Rapid City

Alexandra Davis, Chula Vista, Calif.

Mallory Jark, Warner

Stephen Lee, Hurley

Emily Olson, Woonsocket

Lexy Timm, Yale

Marissa Tubbs, Mitchell

Kathryn Uttecht, Pierce, Neb.

Lydia Ymker, Armour


AmeriCorps

This program connects students with communities through meaningful academic service, civic engagement and community service experiences.

Shelby Andersen, Ethan

Sterling Dockweiler, Casper, Wyo.

Skyler Eriksen, Presho

Eric Fjerestad, Sioux Falls

Jordyn Heath, Kimball

Christen Hildebrandt, Faribault, Minn.

Tina Lein, Chamberlain

Kayla Leininger, Sioux Falls

Stephanie Teel, Stickney

Debra Teger, Mitchell

Ashley Tipton, Plankinton

Matthew Tuttle, Ethan


Raymond and Helen Trent Paulsen Memorial Nursing Award

This award is given to a student in the nursing program who is interested in an elder care career.

Jennifer Schelling, Armour


Katherine McKillop Sophomore Nursing Award

This award is presented to a sophomore student in the nursing program whose scholarship is worthy of recognition.

Jenna Winckler, Lake Andes


Nursing Faculty Awards

These awards are given to students who demonstrate an enthusiasm for learning, giving quality care and who have a positive attitude.

Mitchell

Freshmen: Cassie Bamberg, Corsica; Tiera Feller, Onida; Vanessa Mendez, Monterey Park, Calif.

Sophomores: Danielle Anderson, Kennebec; Molly Neugebauer, Mitchell; Lacey Vittitoe, Mitchell

Huron

Freshmen: Stacy Treib, Woonsocket 

Sophomores: Maria De La Rosa, Woonsocket

Sioux Falls

LPN-RN: Dana Mutschelknaus, Sioux Falls; Rosa Nordstrom, Sioux Falls


Mildred Montag Nursing Scholar Award

This award goes to a student who participates in extracurricular activities and demonstrates an outstanding ability in a clinical setting.

Briana Jung, Warner


Thompson Nursing Leadership Award

This award is given to a graduate of the nursing program who has demonstrated leadership skills within student nursing organizations and community activities.

Sara Deinert, Mount Vernon


GBHEM United Methodist Scholarship

This award is an investment made possible by the Student Day offering in United Methodist churches nationwide. Scholarships are designated for full-time students who have been active members in the church for at least one year and who have maintained at least a 2.5 grade point average.

Matthew Bader, Pierre

Madeline Bauer, Wall

Abby Carpenter, Canton

Nathanial Collins, Belle Fourche

Kyle Gilles, Monticello, Minn.

Aimee Lenocker, Tulare

Dylan Ljunggren, Dell Rapids

Miranda Olson, Huron

Cody Silveria, Moss Beach, Calif.

Mackenzie Stevens, Polk, Neb.


Honor Societies

Phi Kappa Phi – a national scholarship society open to juniors, seniors and faculty. Only the top 10 percent of seniors and 5 percent of juniors are eligible.

Celeste Beck, Hurley

Abigail Fossum, Canton

Alex Kuehler, Sturgis

Taylor Kuhn, Surrey, N.D.

Cassie Landgaard, Worthington, Minn.

Kayla Mielitz, Big Stone City

Chelsea Raker, Scotland

Diane Sandhoff, dean of the College of Healthcare, Fitness and Sciences at DWU; professor of nursing and director of R.N. program

Jared Stearns, Canton

Shelby Steele, Geddes

Kelsey Warns, Madison

Briana Weiss, Mitchell

Pi Gamma Mu – a national social science fraternity intended to stimulate achievements by students in the social sciences. Membership is restricted to 10 percent of the junior and senior classes. Members are elected by the Pi Gamma Mu membership from students with a minimum of a 3.0 grade point average in social science courses and in the top one-third of their class.

Seniors:

Shelby Andersen, Ethan

Amanda Burton, Mitchell

Zachary Ciavarella, Mitchell

Lindsey Corrin, Rapid City

Christian Doyle, Jackson, Wyo.

Micaela Erickson, Milan, Minn.

Mara Eriksen, Presho

Amanda Hart, Alexandria  

Valerie Hummel, Yankton

Chase Kristensen, Plankinton

Aimee Lenocker, Tulare

Katherine Lindow, Green Bay, Wisc.

Kayla Mielitz, Big Stone City

Chelsea Moody, Mitchell

Nancy Mutziger, Mitchell

James O’Halloran, Sioux City, Iowa

Traci Patrick, assistant director of annual giving at DWU

Talia Peters, Wagner

Lindsey Peterson, Pierre

Jared Stearns, Canton

Juniors:

Alexandra Christensen, Mitchell

Kayla Collins, Plankinton

Andrew DeVaney, Sioux Falls

Kyle Gerlach, Mount Vernon

Skyler Heyden, Burke

Jonathon Knight, Lantana, Texas

Brent Matter, Cavour

Kris Menning, Corsica

Dillon Miles, Mitchell

Emily Olson, Woonsocket

Emma Otterpohl, Mount Vernon

Kira Stammer, Mitchell

Lauren Tadlock, Rapid City

Lexy Timm, Yale

Marissa Tubbs, Mitchell

Jonathan Wieger, Waubay     

Psi Chi – Psi Chi, a national honor society in psychology established to encourage, stimulate and maintain excellence in scholarship and advancement in the science of psychology. Membership is open to graduate and undergraduate men and women who are making the study of psychology one of their major interests and who meet the minimum qualifications.

Christian Doyle, Jackson, Wyo.

Erica Fett, Plankinton

Valerie Hummel, Yankton

Kira Stammer, Mitchell

Sigma Zeta – science and mathematics:

               Jordan Adam, Mount Vernon

                Jordan Buchholz, South Shore

                Cheyenne Durant, Platte

                Hannah Ford, Vermillion

                Mallory Jark, Warner

                Kelsey Kniffen, Lake Andes

                Trent Robbins, Watertown

                Jedd Schlicht, Woonsocket

                Trevor Schroeder, Canistota

                Paige TeGantvoort, Brandt

                Sarah Zaiser, Dawson, Minn.             


United Methodist Foundation Merit Scholars Program:

This program was created to foster values-centered education in a Christian context in United Methodist-related educational institutions. Recipients must be full-time students, active members of the United Methodist Church for at least one year before application, and citizens or permanent residents of the United States.

Skyler Heyden, Burke

Jedd Schlicht, Woonsocket

Jennifer Sip, Tyndall

Rachelle Steiner, Holstein, Neb.


Hatterscheidt Foundation Scholarships:

Samantha Geiman, Scotland

Natasha Letcher, Bridgewater

Lindsey Raker, Scotland

McKenzie Weidenbach, Parkston


F. Dwain Randall Scholarships:

Trae Bergh, Crooks

Breanna Clark, Loveland, Colo.

Dyrani Clark, Loveland, Colo.

Tyson DeGroot, Volga

Sara Deinert, Mount Vernon

Micaela Erickson, Milan, Minn.

Abigail Fossum, Canton

Pamela Getman, Hill City

Hannah Hammer, Dell Rapids

Katherine Johnson, Mead, Neb.

Kimberly Johnson, Sioux Falls

Briana Jung, Warner

Jonathon Kleinschmit, Fordyce, Neb.

Alexandra Kuehler, Sturgis

Cassandra Landgaard, Worthington, Minn.

Kayla Leininger, Sioux Falls

Eric Lundberg, Clear Lake

Jenna Miller, Mitchell

Samantha Mogck, Parkston

Tyler Sarringar, Pierre

Kelli Swenson, Chamberlain

Stephanie Teel, Stickney

Ann Thury, Parkston

Katherine Varnado, Ellsworth AFB

Tyler Vavra, Winner

Isaac Wheelock-Bouwman, Sioux Falls

Kellan Willet, Seward, Neb.

Lynze Wobig, Canova


Honors in scholarship:

Students who earn recognition for Honors in Scholarship must be in current attendance with a grade point average of 3.5 or above for all work at DWU and elsewhere. Juniors and seniors must have successfully completed at least two semesters; sophomores, one semester; and freshmen, 16 hours.

Seniors

Shelby Andersen, Ethan

Danielle Anderson, Kennebec

Heidi A. Berg, Emery

Tatyana Brown, Mitchell

Caitlin Bruckman, Bladen, Neb.

Amanda Burton, Mitchell

Zachary Ciavarella, Mitchell

Breanna Clark, Loveland, Colo.

Lindsey Corrin, Rapid City

Christian Doyle, Jackson, Wyo.

Micaela Erickson, Milan, Minn.

Mara Eriksen, Presho

Skyler Eriksen, Presho

Alexis Fiorini, Huron

Pamela Getman, Hill City

Amanda Hart, Alexandria

Valerie Hummel, Yankton

Nicholas Hutcheson, Elk Point

Katherine Johnson, Mead, Neb.

Tarryn Korkow, Huron

Chase Kristensen, Plankinton

Alexandra Kuehler, Sturgis

Cassandra Landgaard, Worthington, Minn.

Zachary Lippert, Mitchell

Eric Lundberg, Clear Lake

Daniel Maman, Scottsdale, Ariz.

Kayla Mielitz, Big Stone City

Jenna Miller, Mitchell

Chelsea Moody, Mitchell

Natalie Munger, Kimball

Nancy Mutziger, Mitchell

Jill Nuebel, Tripp

James O’Halloran, Sioux City, Iowa

Emily Olsen, Platte

Talia Peters, Wagner

Linsey Peterson, Pierre

Lacey Reimnitz, Corsica

Megan Reimnitz, Corsica

Jordan Reiner, Mitchell

Trent Robbins, Watertown

Samantha Sandau, Tripp

Tyler Sarringar, Pierre

Tiffany Sharp, Brighton, Colo.

Jared Stearns, Canton

Shelby Steele, Geddes

Kayla Summerville, Platte

Kelli Swenson, Chamberlain

Jasmin Vant, Canton

Juniors

Thara Ali Said, Denton, Texas

Celeste Beck, Hurley

Bryce Berletic, Rochester, Minn.

Alexandra Christensen, Mitchell

Kayla Collins, Plankinton

Sara Deinert, Mount Vernon

Andrew DeVaney, Sioux Falls

Cheyenne Durant, Platte

Tiffany Fiechuk, Yankton

Hannah Ford, Vermillion

Abigail Fossum, Canton

Kyle Gerlach, Mount Vernon

Skyler Heyden, Burke

Amber Hiles, Woonsocket

Sara Hines, Huron

Tiffany Johnston, Sioux Falls

Briana Jung, Warner

Brittney Kaufmann, Mitchell

Kylie Keiser, Sioux Falls

Jonathon Knight, Lantana, Texas

Taylor Kuhn, Surrey, N.D.

Brent Matter, Cavour

Kris Menning, Corsica

Alex Meyer, Heron Lake, Minn.

Dillon Miles, Mitchell

Lindsey Miller, Letcher

Emily Olson, Woonsocket

Emma Otterpohl, Mount Vernon

Kristin Pratt, Richmond Hill, Ga.

Chelsea Raker, Scotland

Joshua Schmitz, Mitchell

Sarah Teeslink, Sioux Falls

Lexy Timm, Yale

Marissa Tubbs, Mitchell

Jared Van Winkle, Tyndall

Kelsey Warns, Madison

Briana Weiss, Mitchll

Jonathan Wieger, Waubay

Sarah Zaiser, Dawson, Minn.

Sophomores

Jonathan Alford, Naper, Neb.

Taylor Anshutz, Gregory

Cassie Bamberg, Corsica

Jaymie Barrett, Scotland

Andrew Becker, Tea

Trae Bergh, Crooks

Stephanie Bravo, Santa Fe Springs, Calif.

Haley Brunke, Scotland

Jordan Buchholz, South Shore

Jake Capko, Corvallis, Mont.

Dyrani Clark, Loveland, Colo.

Alexandra Davis, Chula Vista, Calif.

Maria De La Rosa, Woonsocket

Tyson DeGroot, Volga

Lauren Fitts, Brookings

Kayla Geraets-Majercik, Mitchell

Jace Goodfellow, Bruce

Hannah Hammer, Dell Rapids

Caleb Heiberger, Hartford

Matthew Hockert, Fargo, N.D.

Jade Hoisington, Britton

Sterling Hubbard, Jamestown, N.D.

Krista Huber, Mitchell

Anthony Husher, Winner

Jonah Johnson, Kerkhoven, Minn.

Serina Lesnar, Mitchell

Kelsey Little, Castlewood

Dylan Lynde, Canistota

Travis McDonald, Tyndall

Vanessa Mendez, Monterey Park, Calif.

Madison-Ainsley Miller, Mitchell

Travis Moodie, Pierre

Tyson Moodie, Pierre

Christopher Nemec, Mitchell

Trenice Pehrson, Redfield

Michael Rohde, Colome

Tara Ronke, Tyndall

Katelynn Runge, Brookings

Zachary Schneider, Sioux Falls

Morgan Schoenfelder, Blue Earth, Minn.

Lindy Snook, Temecula, Calif.

Dustin Steckler, Garretson

Hailey Unger, Winnipeg, Manitoba, Canada

Lacey VanLaecken, Letcher

Tyler Vavra, Winner

Peter Wartenberg, Chaska, Minn.

Heather Willett, Harrisburg

Heidi Willett, Harrisburg

Lynze Wobig, Canova

Lydia Ymker, Armou

Freshmen

Aisha Abbink, Scotland

Ariana Arampatzis, Aberdeen

Matthew Bader, Pierre

Payton Baker, Norfolk, Neb.

Adam Bormann, Stickney

Stephanie Brock, Huron

Macey Chambers, Blunt

Nathanial Collins, Belle Fourche

Nadine Cota, Letcher

Andrew Driscoll, Papillion, Neb.

John Fabrizius, Casper, Wyo.

Landon Fischbach, Mellette

Chance Huber, Sioux Falls

Brooke Louwagie, Marshall, Minn.

Mercedes Madding, Casper, Wyo.

Lily Miiller, Corsica

Brady Mudder, Garretson

Delayna Paulson, Mount Vernon

Lindsey Raker, Scotland

Matthew Randall, Platte

Tristen Scherr, Wagner

Andrew Schwader, Howard

Marissa Soderberg, Roundup, Mont.

Lisa Stanley, Box Elder

Rachelle Steiner, Holstein, Neb.

Ann Thury, Parkston

Stacy Treib, Woonsocket

Nicholas Tschakert, Watertown

Jaylen Uthe, Presho

Danielle Van Kooten, Volga

Kayla Vanden Hoek, Corsica

Alecia VanTassel, Huron

Cody Warns, Madison

McKenzie Weidenbach, Parkston

Patrick Whetham, Garretson

Cal Wiese, Fedora



Scholar-Athlete Awards

Seniors

Amanda Burton, Mitchell

Lindsey Corrin, Rapid City

Micaela Erickson, Milan, Minn.

Skyler Eriksen, Presho

Amanda Hart, Alexandria

Nicholas Hutcheson, Elk Point

Alexandra Kuehler, Sturgis

Eric Lundberg, Clear Lake

Chelsea Moody, Mitchell

James O’Halloran, Sioux City, Iowa

Lindsey Peterson, Pierre

Lacey Reimnitz, Corsica

Trent Robbins, Watertown

Tyler Sarringar, Pierre

Tiffany Sharp, Brighton, Colo.

Jared Stearns, Canton

Juniors

Thara Ali Said, Denton, Texas

Celeste Beck, Hurley

Bryce Berletic, Rochester, Minn.

Christian Doyle, Jackson, Wyo.

Tiera Feller, Onida

Abigail Fossum, Canton

Kyle Gerlach, Mount Vernon

Katherine Johnson, Mead, Neb.

Briana Jung, Warner

Kylie Keiser, Sioux Falls

Taylor Kuhn, Surrey, N.D.

Cassandra Landgaard, Worthington, Minn.

Brent Matter, Cavour

Kris Menning, Corsica

Alex Meyer, Heron Lake, Minn.

Talia Peters, Wagner

Jonathan Wieger, Waubay

Sophomores

Jonathan Alford, Naper, Neb.

Taylor Anshutz, Gregory

Andrew Becker, Tea

Trae Bergh, Crooks

Haley Brunke, Scotland

Jordan Buchholz, South Shore

Jake Capko, Corvallis, Mont.

Lauren Fitts, Brookings

Hannah Hammer, Dell Rapids

Caleb Heiberger, Hartford

Jade Hoisington, Britton

Sterling Hubbard, Jamestown, N.D.

Anthony Husher, Winner

Jonah Johnson, Kerkhoven, Minn.

Jonathan Knight, Lantana, Texas

Kelsey Little, Castlewood

Travis McDonald, Tyndall

Vanessa Mendez, Monterey Park, Calif.

Tyson Moodie, Pierre

Michael Rohde, Colome

Tara Ronke, Tyndall

Zachary Schneider, Sioux Falls

Lindy Snook, Temecula, Calif.

Dustin Steckler, Garretson

Hailey Unger, Winnipeg, Manitoba, Canada

Jared Van Winkle, Tyndall

Heather Willett, Harrisburg



Matthew D. Smith Scholar-Athlete Award

Amanda Hart, Alexandria     


All-American

Football: Anthony Muilenburg, Sioux Falls

Women’s outdoor track and field: Nicole Court-Mendez, Lewiston, Maine

Women’s indoor track and field: Nicole Court-Mendez, Lewiston, Maine

Men’s basketball: Jalen Voss, Worthington, Minn.

Wrestling: Richard Rios, Chino Hills, Calif.; Trever Devestern, Pearblossom, Calif.


NAIA/Daktronics All-American Scholar-Athletes:

Spring 2012-13

Baseball: Alex Hinz, Littleton, Colo.; Anthony Pakutka, Copperas Cove, Texas

Softball: Chelsea Moody, Mitchell

Track: David Elliot, Vermillion


Fall and Winter 2013-14

Football: Skyler Eriksen, Presho; Eric Lundberg, Clear Lake

Men’s basketball: Kris Menning, Corsica; James O’Halloran, Sioux City, Iowa

Men’s soccer: Bryce Berletic, Rochester, Minn.; Trent Robbins, Watertown

Volleyball: Briana Jung, Warner

Women’s basketball: Celeste Beck, Hurley; Micaela Erickson, Milan, Minn.; Amanda Hart, Alexandria; Katherine Johnson, Mead, Neb.; Taylor Kuhn, Surrey, N.D.

Women’s soccer: Thara Ali Said, Denton, Texas; Lindsey Corrin, Rapid City; Kylie Keiser, Sioux Falls; Alexandra Kuehler, Sturgis

Wrestling: Kyle Gerlach, Mount Vernon; Nicholas Hutcheson, Elk Point; Tyler Sarringar, Pierre


CategoriesNews,

DWU announces faculty promotions, tenure

Monday, April 28, 2014

Five faculty members at Dakota Wesleyan University were recognized at the Honors Convocation for promotion and tenure.

Lori Bork, of the Arlene Gates Department of Nursing, was promoted to full professor status. Bork has been teaching nursing at DWU since 2001. She received her Associate of Arts and Bachelor of Science degrees from DWU in 1985 and 1999, and her Master of Science from South Dakota State University in 2003.



Lana Loken, of the athletic training department, was promoted to full professor status. Loken, who serves as the clinical education coordinator, has been teaching at DWU since 2001. She received her Bachelor of Science degree in 1997 from South Dakota State University; her Master of Science degree in 1999 from St. Cloud State University; and her Doctor of Education in 2005 from the University of South Dakota.


Daniel Miller, theatre director, was promoted to associate professor and granted tenure. Miller has been teaching at DWU since 2007. He received his Bachelor of Fine Arts degree and Master of Fine Arts degree from the University of South Dakota in 2000 and 2004.


Diane Sandhoff, dean of the College of Healthcare, Fitness and Sciences, was promoted to full professor status. Sandhoff has been teaching nursing at DWU since 1989. She received her nursing diploma in 1973 from St. John’s School of Nursing; her Bachelor of Science degree in 1989 and Master of Science degree in 1993 from South Dakota State University.


W. Jesse Weins, dean of the College of Leadership and Public Service, was promoted to associate professor and granted tenure. Weins has been teaching criminal justice at DWU since 2008. He received his Bachelor of Arts degree from DWU in 2003, and his Juris Doctor degree from the University of Nebraska College of Law in 2007.


CategoriesNews,

Previous Page Next Page
1200 W. University Ave., Mitchell, SD 57301
800-333-8506



Copyright © 2014 Dakota Wesleyan University.
All rights reserved.




Dakota Wesleyan University was named to the 2013 President's Higher Education Community Service Honor Roll. This designation is the highest honor a college or university can receive for its commitment to volunteering, service-learning and civic engagement.
Dakota Wesleyan University is proudly affiliated with the Dakotas Conference of the United Methodist Church. Members of any and all faiths are welcome and encouraged to experience an education based on learning, leadership, faith and service.
Dakota Wesleyan University has been honored as a College of Distinction through demonstration of excellence in these areas: engaged students, great teaching, vibrant communities and successful outcomes.
Dakota Wesleyan University
1200 W. University Ave
Mitchell, SD 57301
800-333-8506
Copyright © 2014 Dakota Wesleyan University
605-995-2600
View Mobile Site
Sitemap
South Dakota Website Design and Development